‘İETT’yi her yerden sardılar’ deyip açıkladı! İşte İstanbul’daki ulaşım çilesinin nedeni

  • Haber7 – ÖZEL

İstanbul Büyükşehir Belediyesi’nde Ekrem İmamoğlu’nun göreve gelmesinin ardından toplu taşıma araçlarının bakımsızlık ve liyakatsiz kadrolar gerekçesiyle hemen her gün kazaya karışması veya arızalanarak yollarda kalması şehrin rutin görüntüleri arasında yer almaya başladı. 16 milyon vatandaşın yaşadığı mega kent İstanbul’da, 31 Mart Pazar günü yerel yöneticilerini belirleyecek. Bu kapsamda İstanbul’un en büyük sorunlarından biri olan ulaşım problemini Bağcılar Belediye Başkanı ve İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde Ulaşım ve Trafik Komisyon Başkanı Abdullah Özdemir Haber7′ye anlattı. 

İSTANBUL’UN 5 YILLIK ULAŞIM KARNESİ!

İstanbul’un 5 yıllık ulaşım karnesini Haber7’ye değerlendiren Bağcılar Belediye Başkanı Abdullah Özdemir, ulaşım noktasında mevcut yönetimin yeterli olmadığını belirtti. Metrolarda beklenen gelişmelerin kat edilmediğini ve trafik yoğunluğunun gün geçtikçe arttığını anlatan Başkan Abdullah Özdemir, Bağcılar’dan örnek vererek Kirazlı-Halkalı hattını hatırlattı. Bu hattın yüzde 4 ile teslim alındığını ancak 5 sene içerisinde ihale iptali ile bir çivi bile çakılmadığını söyledi. İmamoğlu’nun 2019 yerel seçimlerinde 10 metro vaadinden biri olan Mahmutbey-Esenyurt hattının önemine değinen Başkan Özdemir, bu hattın kaderinin de aynı olduğunu bu hızla gidilirse 20 senenin üstünde tamamlanabileceğini ifade etti.

“TRAFİK YOĞUNLUĞUNDA 6. SIRADAYKEN 5 SENEDE ZİRVEYE ÇIKTI”

Ulaşım ile ilgili mevcut yönetimin yetersizliğini eleştiren İstanbul Büyükşehir Belediye Meclisinde Ulaşım ve Trafik Komisyon Başkanı Özdemir, “Ekrem Bey’in 233 kilometre olan açılmış metro hattını iki katına çıkartma vaadi maalesef yüzde 10’unu dahi gerçekleştiremeden başladığı noktada kalmış durumda. Biz Türkiye’nin en genç filosunu devrederken şuanda bakımsızlıktan 10’lu yaşlara dayandı. Bakımsızlıktan yanan metrobüsleri görüyorsunuz. AK Parti döneminde yılda ortalama 450 otobüs alınırken şu anda 5 yılda sadece 252 otobüs alınabildi. Bu düşüş İstanbul’daki trafik çilesini daha da problemli hale getirdi. Uluslararası verilerde 5 sene önce İstanbul dünya metropolleri arasında trafik yoğunluğunda 6. sıraya kadar gerilemişken şu anda maalesef tekrar dünya metropollerinin zirvesine yerleşmiş durumda.” dedi.

İHALELER YANDAŞA!

Ulaşım sorunun temelinde yatan problemleri anlatan Başkan Özdemir, ihalelerde yaşanan ve kamuoyuna da yansıyan usulsüzlüklere değindi. Başkan Abdullah Özdemir, araç bakım ile ilgili tecrübesi olmayan CHP’li Vekil Özgür Karabat’ın firmasına verilen ihaleleri anlattı. Özdemir, CHP’li vekilin mali müşavirliğini yaptığı firmanın İETT’nin tüm ihalelerini aldığını belirtti. 7 milyarlık İETT’nin yapmış olduğu bakım onarım ihalelerinin 4.1 milyarının bu şirket tarafından alındığını anlatan Başkan Özdemir, kilometre bazlı yolcu taşıma sisteminin ihalelerinin de bu firma tarafından alındığını, otobüs alım ihalelerinde de diğer firma ile bağlantılı AKİA isimli firmanın ihaleyi aldığını kaydetti. İETT’nin her yerden sarıldığını söyleyen Bağcılar Belediye Başkanı Özdemir, bu firmaların yetersiz olduğu için araçların sürekli arızalandığını dile getirdi.

ÇÖZÜM BASİT! “MURAT KURUM”

Ulaşımda yaşanan problemlerin çözümünün ilerlemeyen metroların bitirilmesi olduğunu söyleyen Başkan Özdemir, AK Parti İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı Murat Kurum ile bu konuda görüştüklerini ve Bağcılar için yeni metro hatlarının sözlerini aldıklarını ifade etti. Güneşli Meydanı ve Çiftlik Meydanı’na yeni bir uzatma metro hattını yapacaklarını belirten Bağcılar Belediye Başkanı, ulaşım sorunun en temel çözümünün metro hattı olduğunu açıkladı. Hatların artması ile ulaşımın daha da rahatlayacağını söyleyen Başkan Abdullah Özdemir, 5 yıllık dönemde kapatılan tünellere değinerek bunun trafiği daha da sıkıştırdığını kaydetti. İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Murat Kurum’un ulaşım projelerinin altını çizen Başkan Özdemir, ulaşım sorunun tekrar gözden geçirilerek tıkanan noktalarda basit ve akılcı düzenlemeler ile çözülebileceğini söyledi.

KAYNAK: HABER7

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x